Monday, November 26, 2012

Kuidas pahandusi vältida

Täna kirjutatakse jälle laste karistamisest. Mina mõtlesin ka kirjutada, aga jäi pooleli. Las jäi. Parem kirjutan sellest, kuidas lapsi kasvatada nii, et nad ei teekski pahandust.

Pahanduste tegemisest on kirjutatud mitu lasteraamatut, mis lastele meeldivad, aga minule ajavad judinad peale. Näiteks "Jip ja Janneke", "Peeter ja mina", "Hea laps on raske olla". Üks oluline ühisosa läbi kõigi kolme raamatu on, et paharetid on jäetud üksi. Kolmesele ja neljasele (Jip ja Janneke) tuleb igasuguseid jaburusi pähe. Hüperaktiivsetele algklassiõpilastele nagu Peeter ja Ingel ka. Läheb hästi, et kõik lapsed neis raamatutes ellu jäävad.

Niisiis, pahanduste vältimise esimene reegel on: ole lastega koos.

Kogu aeg. Lasteasutustes veedetud aeg peaks olema minimaalne, võta last kaasa poodi ja panka, lase lapsel segada koogitainast ja anna talle kätte väike põrandahari. Patsuta oma last, kallista teda, sasi juukseid, müra temaga. Ära lülita telerit sisse enne, kui laps magab, sealt ei tule niiehknii suurt midagi vaatamisväärset - või vaata peresõbralikke saateid/filme koos lapsega. Selgita talle, mis ekraanil toimub. Kahjuks sellest veel ei piisa. Laps ei tea ka täiskasvanuga koos olles automaatselt, mis on õige ja mis vale käitumine.

Teine reegel: korrigeeri, õpeta, juhenda, keela, suuna, manitse. Ole lapse jaoks olemas!

Kõlab küll hirmsasti, kuid kuni laps õpib vahet tegema heal ja halval teol, peabki teda väga sageli suunama, eelistatavalt kohe, kui vale tegu on toimumas või toimunud. Vajadusel tuleb olla valmis käsutama nagu veltveebel. Kiitusega ei ole vast ükski armastav lapsevanem kitsi, kui olukord on vähegi kiitmist väärt.

Kolmas reegel: õpi oma last tundma!

Mis Sinu lapsele meeldib? Miks ta käitub nii, nagu käitub? Mis on tema mossitamise põhjus? Millal on ta kurb, millal rõõmus? Muidugi, Lillebror on praegu eas, kus ta jonnib, sest ta jonnib, ja püüab kõigiga manipuleerida, sest paraku Vanaema puhul see töötab ... Pahandusi ja halba käitumist ei saa ka lõputult vältida, eriti kolmeaastaste puhul.

Neljas reegel: mõtle, milliseks täiskasvanuks laps peaks saama, ja suuna tema käitumist selle poole.

Kui soovid, et Sinu lapsest saaks vastutustundlik ja hooliv inimene, õpeta teda hoolima ja vastutust võtma. Kui soovid, et laps oleks täiskasvanuna julge suhtleja ja rõõmus seltsiline, vii teda paikadesse, kus ta saaks turvaliselt suhelda ja ennast heade kaaslaste seltsis mõnusalt tunda. Nii ei saa tekkida olukorda, kus laps käitub ühel viisil, aga Sinu ootused tema loomusele on hoopis midagi muud. Kui näiteks soovid, et laps jagaks Sinu vaimustust fotograafia vastu, anna talle varakult pihku kaamera ja väljenda rõõmu tema edusammudest. Huvidest olulisem on siiski iseloom ...

Neljas reegel: ole järjekindel ja usaldusväärne.

See tähendab, et samadest reeglitest kinnipidamist tuleb nõuda alati. - Me ei matsuta söögilauas mitte kunagi. Igal õhtul pestakse hambaid. Kooliasjad tuleb hoida korras. Arvamust võib avaldada, aga vastu haukuda ei tohi. - Mis iganes reegliga on tegu, laps vajab kindlaid piire, mille sees turvaliselt toimetada. Lapse kasvades peaksid piirid muidugi tasapisi avarduma. Usaldusväärne jällegi tähendab, et lapsele ei tohi põhjustada pettumusi. Kui on lubatud vähegi talutava ilma korral loomaaeda minna, siis peab seda ka tegema. Vääramatu jõud äikesetormi või lapsevanemat tabanud migreeni näol on küll vabandus, aga seda ei peaks igal võimalikul loomaaia-päeval juhtuma.

Viies reegel: kõige tähtsam on abielu. Teisel kohal on lapsed.

Kõige väärtuslikum suhe inimeste vahel on abielu (või sellega võrdsustatav suhe, vastavalt paari maailmavaatele). Seda tuleb hoida ja selle kallal tööd teha. Teisel kohal peab lastega peredes olema suhe lastega, alles siis on ruumi laiendatud perele, tööle, hobidele jne. Kui abikaasade omavaheline suhe on korras, saab ka lastele esitada ühiseid nõudmisi ja teha mõistlikke kokkuleppeid näiteks vaba laupäeva veetmise osas. Oma töös näen ma üli-üli-üliharva tõsiste probleemidega last, keda kasvatavad teineteist armastavad vanemad, kuid kõige katkisemad on lapsed, kelle vanemad ei suuda leida ühist keelt ...

Kuues reegel: väikesed lapsed vajavad rutiini.

Kui lapsed teavad, mida oodata, on neil hea ja kindel tunne. Maailm tundub turvaline. Ei kisu piire proovima.

Seitsmes reegel: tutvusta lapsele maailma.

Räägi lapsele, kuidas maailm toimib. Pangaautomaadist vihmametsadeni. Nii hästi, kui oskad.

Kaheksas reegel: juhe seinast välja!

Kell on 21.17 ja unejutt on lugemata. Kas see on pahandusevalmis olukord või jah?

Olgu teil head lapsed!

No comments:

Post a Comment