CLICK HERE FOR FREE BLOG LAYOUTS, LINK BUTTONS AND MORE! »

Tuesday, November 12, 2013

Üks karvane küsimus

"Emme, Sõber ütles, et minu juukseid saaks juba patsi panna," ütles Jõugu juht paar päeva tagasi.
"Hm. Kas sa tahad, et me laseme sul juuksedära lõigata?"
"Mk-mm. Ma tahangi, et nad pikad oleksid."

Nojah. Tahab, siis tahab. Arvatavasti tuleb mingil hetkel Koolist märkus, et palujn viia laps juuksurisse või anda kaasa patsikumm, eks siis vaatame, mis saab.

Taust on niisugune, et minule ei meeldi põrmugi eesti poisikeste üldtunnustatud siilisoeng või päris-siilist õige pisut pikemakarvaline nudipea. Muidugi, nudipeast hullem on mullet või rotisabake muidu lühikeses kuklas. Padawani pats oleks isegi omal moel stiilne. Aga kui Jõugu Juhile näkku vaadata - kui juuksed kõrvale lükata ja hoolega vaadata, on selge, et terav lõug ja märkimisväärselt kõrge ja lai laup nõuavad tukka. Ainult tukk ja muidu nudi seostub minul millegipärast usinate pioneeridega. Seega on JJ päris kaua kandnud soengut, mida mõned nimetavad tammetõruks ja meie juuksur kutsub koolipoisi soenguks. Ainult et aeg-ajalt arvab ta, et päris pikad juuksed oleksid ikkagi lahedamad, ja nii ta kevadistel koolipiltidel ongi triiksärgi ja peaaegu õlgadeni lakaga. Lahedad on pikad juuksed sellepärast, et Legolasel on pikad juuksed! Isegi kui ta peaks veel enne jõulu soostuma juuksurisse minema, tuleb pärast kohustuslikke jõuluraamatuid unejutuks "Ilma lõputa lugu" ja Atreju, kellel on pikad juuksed, on lahe ...

Unistajaga on lugu mõnes mõttes hullemgi. Unistaja enda poolest võiks ta päris kiilas olla, teda selline pisiasi nagu välimus ei huvita - või õigemini, ta on veendunud, et ta on igas olekus väga ilus. Pole viga jah. :) Aga Unistajal on natuke nagu lokid, mis avalduvad rohkem siis, kui juuksed on pikemad. Arvake, mis Unistajaga lasteaias toimus. Hommikuti läks lokkispäine, natuke sassis, aga minu silmale just kena kergelt punkstiilis laps rühma ja õhtul anti koju lakutud lammas, sest õpetaja abi oli usinalt kõiki kammitavate juustega lapsi kamminud ... Lasteaia lõpetas Unistaja siiski lehvivate lokkidega. Hetkel pole Unistaja oma juuste kohta arvamust avaldanud, aga loodetavasti hoiatab ta seekord ette, kui tukk tema maitsele liiga pikaks kasvab. Nudiks me igatahes tedagi lähiajal ei püga.

Kui suured vennad oma harvadel juuksuriskäikudel siiski juukseid lõigata lasevad, siis Lillebroriga on nii, et peale emme ei tohi keegi kääridega tema ligi minna. Muidugi, Lillebroril on kohe päris lokid ja kohe palju. Aeg-ajalt pügan neid natukehaaval, et lokke mitte kogemata ära lõigata, sest lokkis juuksed on nii Vanaema kui minu unistus - ja soeng võiks küll olla üks mittetraumeeriv viis lapse abil oma unistust teostada. :) Lillebror on paraku veel eas, kus teda kiputakse pidama tüdrukuks. Mis siis, et ma teda riietades hoolikalt üldtunnustatud värvikoodi järgin - ikka sinine ja dinosaurustega. Õige soo eemalt tuvastamiseks oleks muidugi nudipea asjakohane. Pikemate juustega kaasneb ka isetekkeliste rastapatside oht, aga ennem olgu laps rastadega kui nudi, arvan mina.

Kui mõni noormeestest soovib tulevikus juukseid värvida, siis palun väga. Eelistatavalt roheliseks, siniseks või oranžiks, daamide juuksetoonid nagu hästi ei passiks*. Kui mõni neist soovib kuklasse ägeda mustri lasta lõigata, pole sellestki hullu midagi. Juuksed kasvavad jälle. Klassikalist tüdrukusoengut (ees tukk, tagant pikad) ma poisterahva peas siiski näha ei tahaks, aga väljakasvanud soeng nagu JJ-l praegu on -  pikad juuksed on küll kõige ebaolulisem teema, mille pärast poisslapsega sõdida.

Kas ma oleksin sama rahumeelne tütarlapse ebakonventsionaalsete soengusoovide puhul? Ei, ilmselt mitte. Tahaksin rakendada üht tüdrukute emade põhiõigustest - patsipunumist - ja see eeldab enam-vähem ühepikkusi juukseid. Teine võimalus oleks klassikaline kolmekümnendatehõnguline soeng (selles artiklis nime all "Beautiful Bailey") - lõuani juuksed, meelekohal klamber. Üks teine Unistaja klassiõde ilmus niimoodi kooliaasta avaaktusele ja nägi väga armas välja. Tegelikult peaksin ma tüdrukute soengute suhtes arvamuse kujundamiseks kõigepealt ise tütre saama ...

_______
* mulle millegipärast tundub, et juuste kaudu meelsuse väljendamine on nii meeste- kui naisterahva puhul okei, aga "sest ma olen blondina/brünetina/punapeana ilusam" kõlab nagu edevus. Noored inimesed on kõik ilusad nii, nagu nad on, kui just mingit hirmsat haigust või häda küljes ei ole. 

1 comments:

Alice said...

Urrrrr….Ma kirjutasin siia ühe pika kommentaari aga interneti sõi selle ära! Urrrr...

Post a Comment