CLICK HERE FOR FREE BLOG LAYOUTS, LINK BUTTONS AND MORE! »

Wednesday, November 11, 2015

Inimeseõpetus. Mardipäev.

Juhtusin esmaspäeval asja pärast teise klassi inimeseõpetuse tundi kuulama. Kõik oli hästi, õpetaja lähtus õppekavast, oli arutelu, oli töölehte, aga minul kihvatas: mis mõttes me serveerime lastele inimeste nimedega tähtpäevi ja ei anna ühtegi vihjet, mis asjaoludel just neil päevadel just need nimed on? Vaadake, taliharjapäev ja emakeelepäev ja eeeee sõbrapäev on lapsele arusaadavad, aga mardipäev (mis teise klassi suudes kippus küll vägisi madripäevaks muutuma), kadripäev, tõnisepäev ja muud taolised võiks ju olla ära seletatud.

Arutasin asja kolleegiga, kes ütles,et tema kah ei tea, miks mardipäeva nimi on mardipäev. Ahmisin õhku ja harisin - pühakud, noh. Aaaaga mardijooksmine pole ju kuskiltpidi kristlik? No ei olegi, siin on omavahel kombineerunud mingi ürgne traditsioon ja kristlik püha. Ahah, noogutas kolleeg, aga kristluse inimeseõpetusse sissetoomise kõrval peaks ka rääkima näiteks hiitest ... Peaks jah, kuidas käituda kirikus (ja mis asutus see selline on) ja kuidas hiies (ja mis paik see hiis üldse on, minul on ettekujutus künka otsas kohisevatest tammedest, aga ilmselt pole see päris adekvaatne). Mina sain tollesama kolleegi käest teada, et hiiest ei tohtivat midagi kaasa võtta. Varem ei teadnud, kujutage ette. Ega mul pole tegelikult kavatsust ühtegi hiit külastada, aga kes teab, kuhu elu jooksul võib sattuda, oleks tore eelnevalt teada, kuidas ennast seal ülal pidada.

Kuna koduõpe võimaldab rohkem kui koolitund - või soovi korral vähem -, võtsime täna vikipeedia ette ja rääkisime, miks on mardipäev just mardipäev. Vanemad poisid olid, tuli välja, mingit mantlilugu kuulnud - eks see püha Martini elusündmus ongi kõige kuulsam, ma usun. Tegelikult alustasime küsimusest, kes on pühak. Seda asja räägime ilmselt kadripäeva puhul üle, sest baptistilapsukesed pühakutest palju ei kuule. Üldharivas mõttes võiks siiski teada.

Mingil hetkel tekkis Jõugu Juhil küsimus, kuidas see Martin siis mardisantidega seotud on? Kolisin eestikeelsesse vikipeediasse ümber ja seletasin, et põllundusaasta lõpp ja väga vana komme, kaks asja said omavahel kokku ... Et erinevates paikades on erinevad kombed (mis omakorda tõestab, et kohalikku traditsiooni on kombineeritud kirikupühaga mujalgi), lugesime ingliskeelsest vikipeediast juurde ja vaatasime FB-st sõber Silase mardijooksmise-saaki. Saksa lapsed vist ennast ei maskeeri, aga mõnelpool käivad uste taga laulmas küll. Nagu Halloween, aga viisakas, kommenteeris Silase ema.

Õhtupoole meisterdame laternaid, sest see on kenam käsitöö kui mardimaskid. Pealegi on mardilaupäev niiehknii juba läbi ja meie lapsed marti jooksmas ei käi, pole seda kommet.

Hiitest me praegu siiski ei rääkinud. Esiteks pean ma selle teemaga ise kõigepealt tutvuma ja teiseks tuleks leida mingi sobiv hetk, äkki kunagi kevadel või ...?

0 comments:

Post a Comment