CLICK HERE FOR FREE BLOG LAYOUTS, LINK BUTTONS AND MORE! »

Saturday, November 5, 2016

Mida sa õieti terve päeva teed?

Ärkan millegipärast kell viis hommikul. Siis tuleb meelde, et ahah, õhtul jõin lähkritäie kuuma mahla, ju sel ärkamisel põhjus on. Üsna hirmus oleks ka, kui ei ärkaks.

Uuesti ärkan kuskil kella üheksa kandis, sest minu otsas on raske ja nurr. Sassu on saabunud voodisse magama. Mulle kohutavalt meeldib, kui kass on voodis, paraku on meie voodis kolmekesi kitsavõitu.

Kui ma lõpuks ennast kassi alt välja harutan, on õues endiselt talv. Võeh. Otsustan, et vannitoas tuleb otsekohe ahju tuli teha. Panen keema kohvivee ja pudruvee. Mulle piimaga puder ei meeldi, see tundub kuidagi limane, lapsepõlvetrauma. Tuleb Mees, laseb sisse Mimi ja Valge Mini, teeb portsu vahukoort. Kohvi peale* ja pudru peale lisaks moosile, lastele meeldib. Saabuvad lapsed. Lillebror on joonistanud pildi kahest jaanalinnust vihma käes. Unistaja pildi teemaks on "Dinode hukk" ja Jõugu Juht väidab, et tema pildil on Prantsuse revolutsioon. Hm, jalapakkudes inimene, keda tomatitega loobitakse? Ajaloolased, appi? Ma olen siiani arvanud, et Prantsuse revolutsiooni ajal nad jalapakkude peale aega ei raisanud, raksti giljontiiniga ja valmis?

Mees teeb tule suure esiku ahjukesse ja mingi komplekt lapsi paneb vannitoa ahju kütte. Seal vannitoas on mingi külmasild, mida me pole üles leidnud. :( Siis pakutakse putru ja kohvi. Lapsed unustavad kohvi nuruda. :) Mees võtab esimese antibiootikumitableti, eiteakust hangitud hambapõletiku vastu - arst arvas, et ikka on mõtet põletikku ravida. Mina arvan ka, ainult et Mees on teadaolevalt antibiootikumiallergik.

Riputan kuivama öösel pesnud kaltsuvaibamaterjali. Kui seda sõbrapoest osta, on vaja läbi pesta, muidu on poelõhn juures. Eks sinna vaiba sisse lähebki ainult ühemõtteliselt puhas kaltsumaterjal. Loen kiiresti Interneti läbi ja sorteerin ära kuivad pesud. Kõik - nagu päris kõik - pesus olnud villased sokid on katki! Vanaema poolt valitud pehme poelõng ei ole ilmselgelt sobiv sokilõng, õnneks sai see sort tal otsa.

Triigin Mehe särgid, köögirätikud ja voodipesud. Samal ajal teevad lapsed etteütlust ja kuna järgmise nädala neljapäeval on planeeritud natuke vastamist kontrolltööde ja vestluse vormis, tegeletakse natuke ka loodusõpetuse kordamisküsimustega. Selgub, et JJ ei oska töövihiku näite põhjal koostada tabelit ega ole ikka veel aru saanud, et tähekombinatsioon "ij" käib ainult tegijanimedesse ("Kas Mariann kirjutatakse Marijann?" Aaaaargh!), aga Unistaja läheneb kordamisküsimustele mõnevõrra ebatäpselt ("Astronoom on teadlane, kes seletab asju.") ja ei tea, mis asi on "Eesti Päevaleht". Pole mingi ime, meil paberlehed ei käi, aga Vanaema ja Vanaisa tellivad "Postimeest" ja "Maalehte". Triikimise vahele küsin Mehelt, kuidas see ennast tunneb - väidab, et hästi.

Siis saab koolitöö valmis ja ajan lapsed õue. Väljas on null kraadi. Kuna triikimine, eriti meie suuuuuure tekikoti triikimine on füüsiliselt väsitav tegevus, loen uuesti Interneti läbi. Mees pole kah vahepeal täpiliseks läinud ega midagi.

Teen pliidi alla tule, hakkan tegema hilislõuna/varaõhtusööki. Kartuliomlett Mallorca moodi ja kotletid. Pidavat omavahel kokku sobima. See kartuliomlett tuleb nii taheda olemisega, et sobiks ka ilma kotlettideta. Hilisemaks Crema Catalana, aga poole tegemise pealt tuleb välja, et oleks vaja olnud mingit leegiheitjat või jootekolbi või mis asjaga seda kreembrüleed kõrvetataksegi. Ju ta sünnib ilma kõrvetamata kah süüa.

Selgub ebameeldiv tõsiasi, et teisipäeval! ostetud kahest sidrunist on üks kattunud rohelise hallitusega. Ometi oli sidrun poes ilus ... Hakka või igapäevaselt poes käima, selline kiire riknemine pole esimene kord. Urr.

Lapsed toovad puid, nii ahju kui pliidi tarbeks. Poole puutoomise vahel märkan, et JJ käed on tulipunased ja vesi vannitoa kraanis kahtlaselt soe. "Jah, meil Unistajaga hakkas kätel külm ja siis me lasime kraanist tulist vett peale." !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pean lastele loengu külmamuhkude tekkest (Gerald Durrelli raamatute põhjal) ja suunan mehikesed käsi kreemitama. Tundub, et kuresaabastest nad siiski pääsesid.

Äketse on väljas miinus neli. Ärgitan Meest, et see - kuna ta tunneb ennast lõpuks ometi hästi - keeraks kinni aiakraani ja paneks pesupesumasina paika. Aiakraani kinnikeeramise koht on nimelt pesumasina õige koha taga. JJ abistab Meest, ülejäänud lapsed loevad raamatut ja teevad kaminasaali ahju tuld. Mina teen kotlettide küpsemise vahele aega parajaks uudsevaipade sõlmimisega.

Siis pakutakse süüa. Pärast sööki otsustan, et Lillebror vajab emme kootud mütsi ja Unistaja ka. Unistajal on Weasley müts tegelikult olemas, aga ma ei ole julgenud seda pesta, siniste motiivide jaoks kasutasin lõnga, mis kampsunina andis ikka koledasti värvi. Võtan pesemise ette ja vähemalt kuivamapanemiseni käitub sinine lõng eeskujulikult. Lillebror soovib valget tuttmütsi, selle puhul ei teki vähemalt värviandmise muret.

Mütsi võtan siiski hiljem ette, esialgu lõikan oma kilo kaltsumaterjali (kilo päevas, paras kogus) ja küpsetan ikkagi tikri-martsipanikoogi. Tikreid on sügavkülmas kilode viisi. :S Akna taga on miinus kuus, teen vannitoa ahju teist korda tule.

Õhtuse multika ajaks serveeritakse siis seda õnnetut kreemi, mis kõrvetamisest hoolimata maitseb päris kenasti. Tikri-martsipanikook on paraku Kook, Mis Kunagi Läbi Ei Küpse, aga ehk seekord siiski ...

Varsti on telekast Supertalent (RTL kanalilt, me eesti saateid üldse ei näe) ja nüüd ma lähen Lillebrori mütsi jaoks valget lõnga otsima, meie magamistoas on üks lootustandev kast.

________
*võib-olla neli, aga võib-olla viis aastat tagasi käis minust kahe kuu jooksul üle kolm kõhuviirust ja selle tulemusena panin ühel hommikul seeliku selga, tõmbasin kinni luku, nööpisin nööbi, lasin seelikust lahti ... ja seelik kukkus diskreetse sahinaga põrandale. Sellest peale söödab Mees mulle hommikukohviga koos mõnikord vahukoort sisse.

4 comments:

Alice said...

Me oleme Petega ka penitsilliini vastu allergilised. See tegelikult üsna levinud. Meil siin arstid küsivad kohe esimese asjana kui antibiootikume välja kirjutama hakkavad, et kas oled penitsilliini vastu allergiline ja kui oled, siis annavad penitsilliini vaba antibiootikumi.

Sidrunid on sul vist siis vahata kui juba paari päevaga hallitama lähevad. Kas külmutuskapis ei seisa pikemalt värskena?

reet said...

Tegelikult pidigi see antibiootikum penitsilliiniallergikutele sobima, aga infolehe järgi teatud juhtudel ikkagi ei sobi. Mis see teatud juht on, ei olnud kirjas. :S

Mul on külmkapis seltskond hoidiseid, ruum on piiratud. Tegelikult on meie külmkapp viie inimese jaoks natuke väike, aga ütlemata nõme oleks hakata uut ostma, rahalises mõttes ja muidu ka. Huvitav on see, et samal päeval ostetud teine sidrun oli täitsa hallitusevaba ja maitses hästi.

Kylli said...

Sahvrit teil pole? See on üks äraütlemata hää leiutis (no kui te kunagi lotoga võidate ja rikkaks saate ja igatsugu asju ehitama hakkate :)).

reet said...

Sahver isegi on. Soojustamata ja otse lõunapäikese poole ja kuna selle vahetus läheduses on kuivkemps, siis ka mõnevõrra aromaatne. :) SeeKesSiinMajasEnnemElas ei hiilanud just ruumipaigutuse-loogikaga - või oli viga selles, et üheperemõisaks ehitatud maja jagati riigi omandis x+n korteriks, see kuivkempsu ja sahvriga juurdeehitis tundub olevat mõnevõrra uuem kui ülejäänud maja.
Mul jaotub toit kolme paika, külmik, toidukapp (lahtised jah- ja muud pakid) ja nõudepesumasinapealne puu- ja aedvilja jaoks on köögis, köögiseina taga esikus on puhvet, kus on palju kuivainevarusid ja poekonserve, ja moosid on keldris, mis on dokumentide järgi hoopis pommivarjend. :D Külmikus on igasugused lahtised moosid, piima- ja lihatooted jne, pluss osa marineeritud seentest, sest see õli ja veiniga kukeseen on nii imelik tegelane, et ma ei julge neid keldrisse viia, äkki ei ole temperatuur piisavalt stabiilne.

Muidu mulle hirrrrrrrrmsasti meeldivad sahvrid.

Post a Comment