CLICK HERE FOR FREE BLOG LAYOUTS, LINK BUTTONS AND MORE! »

Wednesday, February 15, 2017

Mis selles autismis nii hullu on, et seda iga hinna eest vältima peaks?

Just sellist lauset lugesin paari päeva eest FB-st ühest diskussioonist, mis mingil põhjusel mulle nähtavaks hüppas.

Oeh.

Pärast uurisin, kes selle lausega hakkama sai, ja ikka oeh - ta pidavat ise autismispektrisse kuuluma.

On võimalik, et kui inimene on näinud üht kapsaliblika röövikut, on ta näinud neid kõiki. On võimalik, et kui inimene on näinud üht suitsusauna, on ta näinud neid kõiki. Kuigi ... tegelikult ei ole.

Kui aga inimene on näinud üht autisti ... kui ta on ise autist ... kui ta on näinud sadat autisti ... võib ta siiski olla näinuid ainult neid toredaid, arukaid autiste, nagu näiteks meie sõber MJ, kes on sõbralik, heatahtlik ja äärmiselt armas laps, aga näe, suuri rahvakogunemisi ja rutiiniväliseid sündmusi ei kannata ja peaaegu 10-aastaselt ei tule veel selle peale, et märjaks saanud sokid tuleks kuivade vastu välja vahetada. Või umbes nii.

Imeline, fantastiline Mairi Männamaa, kes oli üks minu õppejõududest ülikoolis, ütles kunagi, et kõik autistid on sarnased ja kõik autistid on erinevad. Nii ongi. Nii on kõik muudki inimesed. Mõned on toredad ja mõned lihtsalt ei ole, selle vahega, et ...

Meie sõbra MJ ema ohkas kunagi, et tema suurim mure on, mis saab MJ-st siis, kui tema ja MJ isa on igavikku läinud - kas ta hakkab oma eluga toime tulema? Muidugi, mitte keegi meist ei ole kaitstud paiskuvate põtrade ja kukkuvate jääpurikate eest, eluaegse abivajamise saab endale hankida ilma igasuguse kaasasündinud probleemita. Aga kui inimesel ongi mingi psüühika eripära, mille tõttu ta on enamiku ühiskonnaliikmete jaoks raskesti mõistetav ja ta ise ei tule teatud asjadega kohe üldse toime ...

Keegi tore noor ema märkis kunagi, et sellest poleks ju midagi, kui tema laps mitte kunagi arvutama ei õpi, peaasi, et laps õnnelik on. Suutmatus näiteks oma raha üle valitseda teeb minu meelest päris õnnetuks.

Vaadake ... heaoluühiskond ei pruugi kesta igavesti, MJ ema on sellest aru saanud. Võib-olla saab MJ ühel päeval isikliku abistaja ja töövõimaluse näiteks kuskil stabiilse keskkonnaga kasvuhoones. Võib-olla aga pöördub maailm MJ täisikka jõudmise ajaks pea peale ja isegi mitte iga vald ei suuda oma sante toita, vaid iga pere vaadaku ise oma abivajajate järele ...

Ja kujutage nüüd endale ette mitte isegi otseselt autisti, vaid lihtsalt last, kellel on muuhulgas agressiivsust põhjustav psüühikahäire või ajukahjustus. Kontrollimatut agressiivsust. Ja metslooma jõud pluss eriüksuslase reageerimiskiirus. Paremal juhul on lapsel head vanemad, kes otsivad talle parimat võimalikku abi. Halvemal juhul ... Kujutage ette, et sellisel lapsel on ema, kes keeldub kategooriliselt eripedagoogilisest abist ja hüperaktiivsust pärssivatest ravimitest. Ma olen niisugust asja lähedalt näinud, kole oli.

Pika ja hüpliku jutu mõte on selles, et igasugused vaimse ja füüsilise tervise eripärad, mis toimetulekut segama hakkavad, on vältimist väärt, kui see on vähegi võimalik.

Ah et kas mina ka muretsen ...? Jah, ikka. Ma enam ei karda, et Unistaja kunagi üldse eluga hakkama ei saa, veel umbes neli aastat tagasi kartsin vägagi. Tal on juba olemas väga palju iseseisvuseks vajalikke baasoskusi. Ilmselt ei saa temast kunagi tippjuhti, ta ei lähe arvatavasti kunagi laulupeole või hm, Kameruni vabatahtlikuks (Kamerun oli esimene eksootiline riik, mis pähe tuli, ma ei tea selle poliitilisest ja isegi geograafilisest olukorrast midagi), sõjaväeteenistusest katsume ka kuidagi ära nihveldada - kui mitte muu, siis selle pärast tuleks talle see Aspergeri diagnoos välja ajada, eks ole -, aga on lootus, et ta õpib ühel päeval mõnusa ameti ja asub rahulikus keskkonnas toimetama. Soovi korral võib ta alati meie juures Majas elada, siia saab vabalt eraldi korteri teha, kui talle niimoodi meeldib. Aga mitte ükski, ausalt, mitte ükski täie mõistusega inimene ei soovi endale isegi mitte Unistaja tüüpi last, kes paigutub ometi kogu autismispektri kahvatuimasse varjundisse. Kui aga elu suunab Itaalia asemel Hollandisse ... Eks siis tuleb õppida tundma rõõmu neist erilistest asjadest, mis kaasnevad mittestandardse lapsega.

0 comments:

Post a Comment