CLICK HERE FOR FREE BLOG LAYOUTS, LINK BUTTONS AND MORE! »

Tuesday, April 4, 2017

Emme, palun joonista mulle üks tulnukas!

Kui Jõugu Juhi kirjatükkide peamine häda on loominguline lähenemine grammatikale, aga ideede ja sisu poolest on teised üsna kabedad, siis Unistajaga on vastupidi. Kui tal on meeles kõik tähed kirja panna ja peoga täpitähetäppe ja t-kriipse visata, õnnestub õigekiri päris ilusti, aga vaat see loomise osa ...

Tänane enne-trenni-töö Unistaja jaoks oli kirjutada kirjand kevadest. Kõigepealt paluks mustand, siis tehtagu tiir ümber maja või midagi, vaadatagu mustand üle, tõmmatagu maha, kirjutatagu juurde, tõstetagu lauseid teise kohta ... ja puhtand paluks ilusa käekirjaga vihikusse. Unistaja saavutas Vanaema valitsuse all viis lauset, keskeltläbi üks koma kakskümmend viis lauset tunnis. Siis läks Unistaja sööma ja trenni ja robootikasse.

Koduteel kortsutasin kulmu ja küsisin, kas Unistaja ise on rahul - ei olevat. Andsin käsu kätte, et saagu kirjand õhtu jooksul valmis, muidu ei tule arvutit ega telekat. Noh, nendeni Unistaja paraku ei jõudnudki, aga ohtrate parandustega, mõistliku pikkusega mustand sai enne viimset talutavat hambapesuaega valmis.

Eks arvutissepääsemise lootus oli üks motivaator, aga töö tegi kindlasti lihtsamaks ka asjaolu, et Unistaja tohib kodus kirjutada selles ruumis, kus tahab, ja selles asendis, mis talle sobib. Vanaema käsutab poisid elutuppa laua äärde, sirge seljaga istuma ... Võib täitsa olla, et ebamugav asend segab keskendumist.

Ega meil siis laudadest puudust ei ole, aga näe, elutoavaip oli mugav ja inspireeriv paik kirjandikirjutamiseks. Mis siis, et kõik temast mitu korda üle pidid astuma.

Veel palus Unistaja, et ma talle kirjutamiseks abilise joonistaksin. Kui Unistaja vististi teises klassis ei saanud kuidagi hakkama viielauselise kirjatükiga mingi eseme, looma või nähtuse kirjeldamiseks, joonistasin talle tunnaldega tulnuka, kes ei tea meie maailmast midagi, kirjeldagu Unistaja valitud asja tulnukale ja pangu oma laused jooksvalt kirja. Valmis sai täiesti asjalik lühikirjeldus kassi kohta, natuke nagu vana aabitsajutt.

Täna palus Unistaja jälle tulnukat, kolme tundla, kolme silma ja kolme ninaga, värvilist. Joonistasin. Unistaja ütles aitäh ja asus krabinal tööle. Nii krabinal, et vahepeal sai pastakas tühjaks.

Mida kõike ei pea ühe Aspi-tüüpi lapse õpetamiseks välja mõtlema ...

0 comments:

Post a Comment