Wednesday, September 29, 2021

Raamatuid

Ursula Poznanski "Erebos". Hämmastavalt hea noorteulme. Kui arvutimängu kirjeldused algasid, olin täiesti kindel, et pean edasi lehitsema, kuni see iiiiigav osa läbi saab... ja ei olnudki kuigi igav. Lausa huvitav oli, kuigi tegelasi kippus olema natuke rohkem, kui suutsin järge pidada. See osa, mis pärismaailmas oli, oli ammugi huvitav. Peaks ikka pojakestel rohkem üle õla vaatama, kui nad mängivad... kes teab. 

Matt Haig "Kesköö raamatukogu". Kuidas läheks elu siis, kui oleks põhikooli ajal valinud teise hobi? Kui oleks pärast esimest kohtamist selle imeliku Rakvere poisiga (noh, ma olin noor ja ta kutsus mind kinno... igav oli...) teisegi korra kokku leppinud? Kui oleks võtnud mingi muu kassi? Elanud teistsuguses korteris? "Kesköö raamatukogus" saab peategelane just selliste olukordade - khm, ilma Rakvere poisita - katsetamise võimaluse. Kas see toimub päriselt või ainult tema pea sees - mis vahet seal on, arvas Albus Percival Wulfric - Brian - Dumbledore. Ega ei ole erilist vahet jah. meeldis. 

Penelope Lively "Foto". See Postimees Grupi sari on jube ebaühtlane. Mõni raamat on põnev ja täiesti teistsugune, mõni on plagiaat, mõni... noh, midagi kolmandat. See on see kolmas. Võimalik, et - kuna teos on ikkagi juba täisealine - ta võis olla hulga sarnaste raamatute eelkäija, aga võib-olla ei ole ka. Lugu ise on lihtsakoeline, tore on lugeda sündmuste arengut erinevate tegelaste seisukohast. Peategelane ise sõna ei saa, paluks teda vabandada, kuna ta on paraku surnud. 

Christy Lefteri "Aleppo linna mesinik". Kokkuvõte lugudest, mida võiks rääkida ilmselt iga praegusaja pagulane. Päris viimased pääsemiseelsed sündmused oleks võinud olemata olla... Aga küllap on seegi paljude põgenike reaalsus. Lugedes tekib tugev soov palvetada, et peategelased saaksid uue lapse, kes kasvaks turvalisel maal, niipalju kui seda turvalisust uue ilmakorra ajal üldse on. Äkki mõni autorile ideid andnutest ongi... taas õnnelik, niivõrd kui see on nende jaoks võimalik. 

1 comment:

  1. Oh, kaks raamatupostitust peaaegu järjest :-)

    'Kesköö raamatukogu' meeldis mulle ka. 'Aleppo linna mesinik' plaanin varsti lugeda. Mul on hästi suur lugemist ootavate raamatute virn ootamas, aga lugemise hoogu ei tule üldse peale.

    ReplyDelete